به گزارش خبرنگار پارلمانی قدرنیوز،  علی لاریجانی در نشست علنی امروز یکشنبه- ۱۳ آبان‌ماه- مجلس شورای اسلامی گفت: ۱۳ آبان نماد مقاومت ملت ایران در برابر استکبار است، همانگونه که رهبری معظم روز گذشته سه واقعه مهم را در مورد این ایام توضیح دادند، چه ماجرای کاپیتولاسیون و مخالفت شجاعانه امام با آن و چه حرکت انقلابی دانشجویان و دانش آموزان، هر کدام جلوه‌ای از مبارزه ملت علیه رفتارهای استکباری آمریکا را نشان می‌دهد.

لاریجانی اظهار کرد: قریب به هشتاد سال است که دولت آمریکا در امور داخلی ایران دخالت می‌کند و انواع خیانت‌ها و جنایت‌ها علیه ملت ایران در آن به وفور دیده می‌شود. کودتای آمریکا علیه دولت ملی مصدق با اختلاف افکنی داخلی بین سیاسیون و پول پاشی بین مزدوران و بهره جستن از خائنین شکل داده شد و حکومت دیکتاتوری وابسته شاه را برای چند دهه بر ملت ایران تحمیل نمود و ماشین شکنجه و خفقان ساواک را برای کنترل مبارزان با کمک سی.آی.ای و موصاد راه اندازی کرد و در پناه این سفاکی‌ها بر ثروت ملی ایران به ویژه نفت تسلط یافتند.

رییس قوه مقننه یادآور شد: برای چند دهه منابع ایران را به یغما بردند و حتی به جای منابع نازلی که باید در ازای نفت به ایران می‌پرداختند، سیاهه‌هایی از هزینه‌های مستشاران آمریکایی که چند هزار نفر بودند، ارائه می‌کردند. علاوه بر این عملا فرماندهی بر ارتش در دست آنان بود، در امور سیاسی نیز شاه بدون اجازه نمی‌توانست تصمیم مهمی بگیرد؛ تغییر نخست وزیر و وزرا با هماهنگی آمریکا میسر بود و این وابستگی شدید نظامی، سیاسی و اقتصادی و سرکوب آزادی خواهان و ایجاد فضای خفقان جز سرافکندگی ملت ایران در مقابل سایر ملل و به بردگی کشاندن جامعه ایران و عقب نگاه داشتن کشور نتیجه دیگری نداشت.

وی افزود: امام خمینی(ره) در سال ۱۳۴۳ در پیامی درباره کاپیتولاسیون فرمودند که “اکنون مستشاران نظامی و غیر نظامی آمریکا با جمیع خانواده و مستخدمین آنها آزادند هر خیانت و جنایتی بکنند و پلیس ایران حق بازداشت آنها را ندارد” انقلاب اسلامی یکباره شرایط را زیر و رو کرد؛ آمریکا و نوکران آمریکا را از کشور بیرون کرد، وقتی آمریکا مواجه با سد ملت ایران گردید و از دخالت‌های آمرانه گذشته مایوس شد، دشمنی با ملت ایران را به نحو دیگری سامان داد.

لاریجانی با بیان اینکه آمریکا ابتدا تئوری تجزیه ایران را با شورش‌های قومی پیگیری نمود و کودتا علیه نظام اسلامی را سامان داد، گفت: ترورهای ناجوانمردانه افراد موثر و راهبر انقلاب نظیر شهید مطهری، شهید بهشتی، شهید باهنر، شهید رجایی و شهدای حزب و شهدای محراب جنس دیگر طراحی توطئه آنها بود. این دسایس که در سال‌های نخست انقلاب به اجرا در آمد با همه هزینه‌هایی که برای انقلاب نوپای اسلامی داشت، ره به جایی نبرد، لذا جنگ صدام علیه ملت ایران با حمایت و تحریک آمریکا شکل گرفت و البته سایر کشورهای غربی و شوروی سابق به کمک صدام شتافتند.

رییس مجلس شورای اسلامی، افزود: ملت ایران در مقابل این تهاجم عظیم ایستاد و مشکلات زیادی تحمل کرد، بیش از ۲۰۰ هزار شهید و صدها هزار جانباز، آزاده و خسارات مادی وسیع در اراده ملت خللی وارد نکرد، رمز توفیقات ملت در مقابل این هجوم ماجرا جویانه و متنوع آمریکا، شناخت ملت از ظلم و جور شیطان بزرگ، اعتماد به تفکر و هدایت‌های امام و توافق در ایستادگی در مقابل دشمن بود.

وی ادامه داد: گذشت زمان نشان داد که تصمیم و انتخاب مردم منطقی، معقول و بسیار پر ثمر برای آینده کشور بود، تصمیمی که به همه متجاوزان دیروز و امروز آموخت که هر کس قصد تجاوز و اشغال خاک ایران را بکند، تصمیم به نابودی خود گرفته است چرا که ملت ایران همانگونه که صدام را تا مرحله نابودی تعقیب کرد، هر متجاوز دیگری را معدوم خواهد نمود.

لاریجانی یادآور شد: اکنون آقای ترامپ همچون صدام قصد ستیز با ملت ایران را دارد، او می‌خواهد مستقیما ملت ایران را مورد ستم و شکنجه قرار دهد، او به ستیز با ملت ایران به ویژه زنان و کودکان ایران آمده است و عجیب است آقای ترامپ با این همه شرارت از شعارهای ملت در مقابله با شیطنت‌های آمریکا اظهار ناراحتی می‌کند، آمریکا باید مطمئن باشد، امروز ملت ایران نشان خواهند داد که آقای ترامپ کوچکتر از آن است که بتواند ایران را از پا درآورد. همانگونه که ملت ایران صدام را تا نابودی تعقیب کرد و تروریست‌های مزدور آمریکایی داعش را تا نابودی تعقیب نمود، بر جانیان کاخ سفید خسران و پشیمانی مستولی خواهند نمود.

رییس مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: امروز ملت‌ها از سلطه‌طلبی و اخاذی‌های آمریکایی‌ها به ستوه آمدند و به دنبال خلاصی از این دولت شر هستند، دولت نااهل و غیرمعقول آمریکا اسباب تمسخر سیاستمداران دنیا شده است و حتی متحدان دیروز آمریکا دنبال راهکارهای بدیل هستند، در این میان طرح‌های مالیخولیایی ایالات متحده تحت عناوین معامله بزرگ قرن یا ائتلاف راهبردی بیش از آنکه زمینه تحقق داشته باشد، بستر برای اخاذی برخی کشورهای تحقیر شده است که آنان را با بدترین عبارات مُهن نیز همراه می‌کند.

لاریجانی اظهار کرد: ملت نستوه ایران با تجربه گذشته راه خود را به خوبی می‌شناسد و با استقامت شکوهمند در این معرکه شیادانه آمریکا صحنه را برای مزدوران این کشور پر هزینه خواهد نمود و با تلاش مجاهدانه به بالا بردن بهره‌وری توانمندی و فناوری کشور اهتمام خواهد نمود، ضمنا ملت ایران رفتارهای برخی از کشورها در منطقه که محرک ماجراجویی آمریکا و زمینه ساز بسط شیطنت‌های اسرائیل شدند، فراموش نمی‌کند.

رییس مجلس شورای اسلامی، گفت: ملت ایران رهبری داهیانه حضرت آیت‌الله خامنه‌ای و با همبستگی هرچه بیشتر راه حفظ عزت و استقلال را پی خواهد گرفت و در این شرایط رعایت وحدت صفوف و همگرایی قوای مختلف و جریان‌های سیاسی بیش از هر زمان ضرورت دارد و امیدواریم در این شرایط عقلای جریان های مختلف سیاسی راهبرد درستی داشته باشند
 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای قدرنیوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.