به گزارش خبرنگار قدرنیوز، آیت‌الله سید ابوالحسن مهدوی در خطبه های نماز عید سعید قربان گفت: برای هر کسی عید، زمانی است که او به طور حقیقی شاد باشد؛ دو عید در دین اسلام پس از پایان دوره عبودیت قرار دارد؛ یکی پایان ماه رمضان که عید فطر است و بخشش گناهان را در پی دارد و دیگری عید قربان است که لیالی عشر به عید قربان ختم می‌شود و حاجیان پس از انجام مناسک حج تخلیه و تحلیه می‌شوند.

امام جمعه موقت اصفهان ادامه داد: تخلیه، یا همان خالی کردن خود، برای حاجیان دو چیز است یکی رمی جمره یا همان مبارزه با دشمن اصلی و کنار گذاشتن او و دیگری کنار گذاشتن دنیا با ذبح گوسفند است.

آیت‌الله مهدوی افزود: زیور انسان تقوا است؛ ایمان و یقین بدون شک و شبهه به پرودگار، زینت روح است؛ این اعتقاد قلبی که مومن را در عمل به تکالیفش و در مبارزه با دشمن و انقطاع از دنیا محکم می‌کند، همان تقوا است.

ده عامل شادی و آرامش

وی ادامه داد: یکی از چیزهایی که به انسان آرامش می‌دهد آرامش در مسائل دنیایی و اقتصادی است. کسی که می‌خواهد دنیای خود را در مسائل مادی و اقتصادی با آرامش بگذراند باید به ده چیز توجه کند؛ یکی از آنها عمل متعارف و تلاش برای دست یابی به رزق است که نباید در آن کوتاهی کند و بگوید صبر می‌کنم.

امام جمعه موقت اصفهان اظهار کرد: توکل بر خدا در عین تلاش و نداشتن آرزوهای طولانی از موارد دیگری است که موجب آرامش می‌شود؛ کسی که آرزوی طولانی دارد هرچقدر هم تحصیل کند بازهم می‌خواهد به مراتب بالاتری دست یابد در نتیجه همیشه غصه دارد.

آیت‌الله مهدوی تقویت عزت نفس را به موارد بالا اضافه کرد و گفت: کسی که نفسش را بزرگ می‌دارد و به دنبال دنیا حرکت نمی‌کند، دنیا مانند سایه او را دنبال می‌کند، اما کسی که دنبال سایه می‌رود هیچگاه به سایه نمی‌رسد.

وی بیان کرد: در امور دنیوی به بالادستی‌های خود نگاه نکنید، چراکه نگرانی باطنی می‌آورد. راه حل آن نیز هم‌نشینی با فقرا است که انسان را به آنچه که دارد قانع می‌کند.

آیت الله مهدوی افزود: همچنین توجه به فنای دنیا که البته انسان عاقل به آن دل نمی‌بندد و راضی بودن به تقدیرات الهی، کندن از حرص و طمع به دنیا از دیگر مواردی است که انسان را به آرامش می‌رساند؛ کسی که به مال دنیا و مال دیگران طمع دارد بداند به هر اندازه که به مال دنیا برسد سیر نمی‌شود؛ بلکه هرچه سن انسان بالاتر می‌رود طمعش بیشتر می‌شود؛ همانطور که طبق روایات انسان پیر می‌شود، اما دو صفت در او جوان‌تر می‌شود یکی حرص و دیگری آرزوی طولانی است.

اقتصاد یعنی میانه روی در تحصیل و مصرف مال

امام جمعه موقت اصفهان میانه‌روی در اقتصاد را از دیگر عوامل آرامش بیان کرد و گفت: اقتصاد یعنی میانه روی، یعنی اعتدال در تحصیل و مصرف مال. اگر کفاف و قناعت سر لوحه انسان باشد او در زندگی آسوده و راحت می‌شود. با این حال روح زمانی شاد است که ایمان قوی باشد و انسان در وجود خدا و وجود قیامت شک نداشته باشد.

آیت الله مهدوی اظهار کرد: برای شادی ظاهری نسخه‌هایی وجود دارند که یکی از آنها شستن صورت با آب در هر یک ساعت است که ظرفیت روحی و برخورد با دیگران را معتدل می‌کند و هوشیاری، آرامش و طول عمر را به دنبال دارد.

وی ادامه داد: برای داشتن آرامش روحی نماز اول وقت یکی از دستوارت الهی است که طبق روایات مهم‌ترین ذکر الهی نماز اول وقت است. همچنین نماز شب، روحی شاد را در روز به ارمغان می‌آورد. البته لازم است نشاط روح و جسم هر دو را با هم جلو برد، به عنوان نمونه استفاده از تربت امام حسین(ع) برای رفع بیماری و میکروب در موارد متعدد تجربه شده است. همچنین انس دادن جسم به مسجد یکی دیگر از عوامل آرامش است که دل را شاد می‌کند و زندگی با نشاطی را رقم می‌زند.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای قدرنیوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.