از آنجایی که فرهنگ کار در ژاپن بسیار سخت‌گیرانه و پراسترس است اخیرا منابع خبری اعلام کردند که یک کارمند ژاپنی تنها بخاطر اینکه ۳ دقیقه زودتر میز خود را برای صرف ناهار ترک کرده است، جریمه شده است.

کارمند ژاپنی

فرهنگ کار ژاپنی بسیار سخت‌گیرانه است و این فشار و سخت‌گیری تا حدی است که تعدادی از کارگران و کارمندان در اثر انجام کار زیاد و سخت، جان خود را از دست داده‌اند. درحالیکه فرهنگ کاری در ژاپن به این صورت است که فرد باید در یک هفته ۱۰۰ ساعت کارمفید داشته باشد و تعطیلات و استراحت آنها بسیار کم است، این کارمندان براثر فشار و سکته قلبی مرده و یا حتی دست به خودکشی می‌زنند.

به تازگی گزارش شده است ژاپن تلاش می‌کند تا این فرهنگ سخت‌گیرانه را برای کاهش انرژی منفی و فضای سمی کارمندان، کمتر کرده و بهبود بخشد؛ اما ماجرایی که در هفته جاری در یکی از ادارات این کشور اتفاق افتاد نشان می‌دهد که ژاپن همچنان در مسیر فرهنگ سخت‌گیرانه خود قرار دارد. گاردین و دیگر منابع خبری گزارش کردند که یکی از کارمندان ۶۴ ساله اداره آب در بندر کوبه، به‌خاطر اینکه میز خود را تنها ۳ دقیقه زودتر از شروع وقت ناهار ترک کرده بود، جریمه شد.

رئیس این کارمند این‌طور اظهار می‌کند که این فرد در طول ۷ ماه گذشته، چند دقیقه زودتر از وقت ناهار، ۲۶ بار میز خود را برای خرید یک جعبه بنتو برای ناهار خود ترک کرده است. رئیس این اداره تنها به گفته اکتفا نکرده و یک کنفرانس خبری تلویزیونی را برگزار کرد که در آن رفتار تاسف‌انگیز این کارمند را توصیف کرده و کارمند را مجبور به عذرخواهی کردند.

کارمند

یکی از مقامات ارشد اداره این مرد را دیده بود که برای خرید ناهار، به بیرون می‌رود. این کارمند اظهار می‌کند که او تنها برای تغییر حال و وضعیت خود، کمی زودتر از پشت میز خود بلند شده است. درنهایت شرکت این فرد را با پرداخت هزینه دستمزد نصف روز و ۷۸ دقیقه کار اضافه، جریمه کرد. (در واقع این ۷۸ دقیقه دقیقا معادل همان ۲۶ باری است که هر بار ۳ دقیقه زودتر از پشت میز بلند شده بود! )

منبع خبری گاردین، اخبار دلگرم‌کننده‌ای داشته و اظهار می‌کند که در ماه گذشته نمایندگان ژاپن لایحه‌ای را تصویب کردند که اضافه‌کاری در یک ماه حداکثر ۱۰۰ ساعت باشد. این لایحه در پاسخ به افزایش آمار کارمندانی است که در اثر کار زیاد، در طول چند ماه گذشته کشته شده‌اند. به‌نظر می‌رسد که ترک کردن میز چند دقیقه زودتر از وقت ناهار نیز باید در این لایحه درنظر گرفته شود.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای قدرنیوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.