به گزارش قدرنیوز و به نقل از دفتر رییس شورای عالی استان ها، حسین میرمحمد صادقی با ارسال نامه‌ای خطاب به مرتضی الویری، رییس شورای عالی استان‌ها اعلام کرد که شهرداران کلانشهرهای کشور مشمول قانون ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان هستند.

معاون قوانین مجلس شورای اسلامی در نامه خود خطاب رییس شورای عالی استان‌ها آورده است: شهردار تهران مشمول ممنوعیت به کارگیری بازنشستگان است و انتخاب یک نفر بازنشسته یا بازخرید شده به عنوان شهردار تهران توسط شورای شهر ممنوع بوده و شهردار فعلی نیز ملزم به استعفا است.

در این نامه تصریح شده است عبارت «به کارگیری بازنشستگان» شامل تمامی مصادیق آن از جمله: استخدام، انتصاب و انتخاب است و دربرگیرنده هر نوع همکاری از استخدام رسمی، قراردادی، خرید خدمت و سایر انواع همکاری است و تفاوت در ساز و کار انتخاب شهردار و واگذاری اختیار آن به شورای اسلامی شهر نمی‌تواند مجوزی برای استثنا بودن شهردار از حکم ممنوعیت قانون تلقی شود.

پیش از این دیوان محاسبات به شورای شهر اعلام کرده بود که  شهردار نیز جز ۲۰ قانون منع بکارگیری بازنشستگان است. شورای شهر تهران برای تصمیم‌گیری در این مورد منتظر  نظر کتبی اداره کل حقوقی ریاست جمهوری نیز هست.

محمدعلی افشانی، شهردار تهران  پیش از این در واکنش به اظهار نظرهای مختلف در خصوص اعمال قانون عدم به کارگیری بازنشستگان در شهردار تهران گفته بود: «مبنای تصمیم‌گیری پاسخی است که مجلس شورای اسلامی می‌دهد.  در حال حاضر دیوان محاسبات یک نظر دارد، شورای شهر تهران یک نظر دارد، اما آنچه که نهایتا مبنای تصمیم‌گیری خواهد بود، نظر مجلس شورای اسلامی است. قطعا مجلس شورای اسلامی در پاسخ استفساریه، هر جوابی که بدهد همان ملاک عمل خواهد بود.»

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای قدرنیوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.