به گزارش خبرنگار پارلمانی قدرنیوز، سید عباس صالحی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ به سئوال سمیه محمودی، نماینده شهرضا و دهاقان در مجلس از وی پیرامون نبود شفافیت در نظام وقف خاطرنشان کرد: وزارتخانه به دنبال ایجاد شفافیت هر چه بیشتر در این نظام است و تقویت دولت الکترونیک یکی از موضوعاتی است که پیگیری می‌کنیم تا کاغذبازی و مراجعات حضوری از بین برود و سامانه‌های گویا باعث مراجعه غیرحضوری شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه با اشاره به چند حوزه که مورد شفاف‌سازی قرار گرفته، تصریح کرد: نظام اسنادی اوقاف، نظام قراردادهای وقف، نظام پرداخت‌های مطابق قراردادها و نظام اجرای نیات واقفین از مهمترین حوزه‌هایی است که مورد شفافیت واقع شدهاست؛ البته تحقق این شفافیت نیازمند نظام حسابرسی پیوسته و آشکار است تا ترازهای مالیاتی گرفته شود و برای افکار عمومی اطلاع‌رسانی شود.

صالحی تاکید کرد: وقف، پایگاه تمدنی و اساسی برای حوزه خدمات فرهنگی، اجتماعی و دینی است که باید اعتمادسازی در آن صورت گیرد و مدیریت جدید دنبال دستیابی به این اهداف است.

وی در ادامه با تأکید بر اینکه باید حوزه اسنادی شفاف‌تر شود و مورد بازخوانی و استنادسازی قرار گیرد، گفت: گام‌هایی در این مسیر برداشته شده و در حال حاضر در حوزه بازخوانی و قرائت جدید اسناد قرار داریم، چنانچه تاکنون ۱۶ هزار سند وقفی بازخوانی جدید و بارگذاری شده و در بانک اصناف قرار گرفته است.

صالحی در ادامه با بیان اینکه بحث نیات واقفین نیز مورد لیست‌برداری روشن قرار گرفته و باید مسیر دقیقی را طی کند، افزود: در مجموع در آغاز دوره جدید، نظام اسنادی و احصاء نیات واقفین را دنبال می‌کنیم و معتقدیم قراردادهای وقف باید به صورت آنلاین قابل مراجعه بوده و در فضای عمومی در دسترس باشد.

این عضو کابینه دولت دوازدهم در حوزه بقاع متبرکه خاطرنشان کرد: باید در خصوص هیئت امنا دقت بیشتری شود تا ایجاد اعتماد منطقه‌ای و محلی کند؛ چرا که هر بقعه یک سازمان مستقل و مجموعه حقوقی است که سازمان‌های مالی آن باید به صورت کامل ثبت و ضبط شود و امکان انتشار داشته باشد.

بعد از توضیحات وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نماینده شهرضا از این توضیحات قانع شد.

 

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای قدرنیوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.