به گزارش قدرنیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین «سید محمود علوی» در نهمین دوره مجلس دانش‌آموزی با تأکید بر اینکه امنیت ما برای فرهنگ است نه بَر فرهنگ، گفت: وزارت اطلاعات در برابر دشمنان صلابت دارد، اما دوست داریم مردم با شنیدن نام این وزارت، احساس آرامش کنند.

وی با اشاره به اینکه اسلام اهمیت خاصی برای جوانان قائل است، افزود: در احادیث ما جوان به عنوان عنصری برای خیر و سازندگی و نه تخریب شناخته می‌شود.

وزیر اطلاعات به بیان خاطراتی از حضور اثرگذار جوانان در دوران انقلاب اسلامی پرداخت و گفت: اسلام تأکید دارد دانش آموزان همواره در مسیر رشد باشند، زیرا در سنین کودکی تا جوانی، علم ماندگار و همانند نقش روی سنگ و در بزرگسالی همانند نقش روی آب است.

علوی بیان داشت: هنوز شعرهای دوران کودکی را در خاطر داریم و در ذهنمان ماندگار شده است، عقل را باید توسط علم آبیاری کنیم و اجازه ندهیم تا خشک شود زیرا عقل مختص بشر و ویژگی ما است و ارزش ما به سایر موجودات در همین قوه تعقل است و هرچقدر عقل رشدیافته‌تر باشد، ارزشش بالاتر است.

وی ادامه داد: ما مسلمانان افتخار می‌کنیم که اولین آیات نازل شده بر پیامبران محتوای علم و دانش و فراگیری دارد و علم آموزی بر همگان واجب است و در حدیث نبوی نیز تأکید شده است که از گهواره تا گور دانش بجوی.

وزیر اطلاعات با تأکید بر اینکه برنامه‌های ما باید دانش‌بنیان باشند، گفت: ارزش عمل به آن است که کار برای خداوند انجام شود. در این صورت افراد درد دیگران را درک کرده و برای مرتفع کردن آن نیازها تلاش می‌کنند.

به گفته علوی، حرکت نمایندگان مجلس دانش‌آموزی در یک جامعه ۱۴ میلیونی دانش‌آموزی اثرگذار است، شما در یک بستر مناسب در انتخابات شرکت و رأی دادید و همدیگر را خراب نکردید و امید است نمایندگان ما هم یاد بگیرند و در همه انتخابات با اخلاق و متانت همراه باشند.

وی ادامه داد: شما باید در درجه اول به دنبال تقویت خردورزی بروید زیرا جامعه رشد یافته به سراغ کارهای نادرست نمی‌رود، به عنوان مثال یک استاد دانشگاه کارهایی را که برای خودش نمی‌پسندد انجام نمی‌دهد، در حالی که شاید عیب نباشد، ولی برخی اعمال را در شأن خودش نمی‌داند.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: وقتی فرهنگ جامعه طوری باشد که نوجوان ما احساس شخصیت کند، لازم نیست به او تذکر بدهند که چه کاری بکند و چه کاری نکند.

وی با بیان اینکه پیامبر اکرم(ص) نیز فرموده‌اند که هیچ کس را کوچک نشمارید، گفت: اسلام تأکید دارد افراد باید در جامعه شخصیت داشته باشند و محترم شمرده شوند و وزارت اطلاعات به دنبال آن است که مردم آرامش داشته باشند و شاداب و بانشاط باشند چرا که چنین جامعه‌ای فعال و پویا می‌شود و در عرصه‌های مختلف رشد می‌کند.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه اسلام در همه جا و در قرآن بیان کرده علم آموزی با خودسازی همراه است، خطاب به نمایندگان مجلس دانش‌آموزی اظهار داشت: نگاه جامعه دانش‌آموزی به شما منتخبان است و باید با تعاملی که با یکدیگر دارید از فرصت‌ها استفاده کرده و با مهربانی و مودت، دشمنی‌ها را تبدیل به دوستی کنید و نباید اینگونه باشد که دو نفر با عقاید مختلف سیاسی با یکدیگر دشمن باشند.

علوی با تأکید بر اینکه مجلس دانش‌آموزی فرصت خوبی برای تمرین دموکراسی است، گفت: باید ارزش های بومی را حفظ کنیم اما تعامل فرهنگی سازنده با دیگر جوامع داشته باشیم زیرا دشمن با هوشیاری و پیشرفت ما از سلطه بر کشور ما مأیوس می‌شود.

منبع:ایرنا

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای قدرنیوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.