احتمالاً با استارتاپ کریم (Careem) که در حوزه حمل و نقل فعال بوده و مقر اصلی آن در دوبی است آشنایی دارید. این استارتاپ اماراتی که در ۱۴ کشور فعالیت می‌کند، دیروز خبر از به سرقت رفتن اطلاعات ۱۴ میلیون کاربر خود داده است.

استارتاپ کریم (Careem) ،‌ استارتاپی شناخته شده در حوزه حمل و نقل در امارات است که اطلاعات ۱۴ میلیون کاربر آن در تاریخ ۱۴ ژانویه ۲۰۱۸ ظاهرا به سرقت رفته است. البته تا امروز این خبر منتشر نشده بود تا اطلاعات این نفوذ به طور کامل مشخص شود و به دلیل انجام بررسی‌های بیشتر، کاربران این استارتاپ نیز از بروز این مشکل اطلاعی نداشتند. یکی از مقامات این شرکت در همین راستا اینگونه توضیح می‌دهد:

تحقیقات در مورد جرایم سایبری بسیار پیچیده و زمان‌بر است. ما می‌خواستیم قبل از اطلاع رسانی در مورد این نفوذ، اطلاعات کاملاً دقیقی در رابطه با آن داشته باشیم. ما در طول این مدت برای انجام تحقیق در مورد این سرقت، از کارشناسان جرایم سایبری برای اجرای قانون کمک گرفتیم.

گفتنی است که اطلاعات سرقت شده شامل اسامی، آدرس ایمیل، شماره تلفن و تاریخچه سفرهای کاربران بوده است. با این وجود کریم مدعی بوده که هیچ شواهدی مبنی بر به سرقت رفتن اطلاعات مربوط به رمزعبور و کارت اعتباری کاربران شناسایی نکرده است.

با این وجود شرکت کریم به کاربران خود پیشنهاد می‌کند که رمزعبور خود را مخصوصاً در صورتی که از این رمزعبور برای سایر حساب‌های کاربری‌شان نیز استفاده کرده‌اند، حتماً تغییر دهند. همچنین به کاربران پیشنهاد می‌شود که حساب‌های بانکی خود را از نظر وجود فعالیت‌های مشکوک یا کلاهبرداری بررسی کنند.

این شرکت در همین رابطه گفت:

ما به طور منظم سیستم‌های امنیتی خود را بروزرسانی می‌کنیم، اما ظاهرا این بار این اقدام برای جلوگیری از حمله کافی نبوده است. اگرچه هیچ سازمانی به طور کامل در برابر خطرات جرایم سایبری مصون نیست، با این وجود ما خودمان را به حفظ حریم شخصی و داده‌های کاربران‌ که به ما اعتماد کرده‌اند متعهد می‌دانیم.

طبق گزارش بلومبرگ، کریم بزرگترین رقیب اوبر در خاورمیانه بوده و اخیراً در حال مذاکره برای عرضه عمومی سهام خود است.

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای قدرنیوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.