به گزارش قدرنیوز، بهروز کمالوندی روز یکشنبه در مراسم افتتاح ساختمان مرکزی پارک علم و فنآوری قزوین که به نام دکتر علی اکبر صالحی نامگذاری شده است اظهار کرد: باید نگاه کنیم که کشورهای پیشرفته چگونه به پله های ترقی رسیده اند و ما نیز دیپلماسی را بشناسیم و از آن برای اعمال قدرت استفاده کنیم.

وی یادآورشد: در گذشته قدرت فقط در ابزار دفاعی بود اما امروز درعلم و فناوری کشورمان با اتکا به نیروهای جوان خود حرف زیادی برای گفتن دارد.

کمالوندی اضافه کرد: در حوزه انرژی اتمی دانشمندان توانمند و متخصصی داریم که اگر مسئولان کشور اراده کنند حتما در جایی قرار می گیریم که دهها برابر قبل از برجام خواهد بود و در این زمینه هیچ نگرانی نداریم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی کشور تصریح کرد: پارک های علم و فناوری یک دوره جنینی ایجاد کرده اند، اما نمی توان فقط تولید علم کرد بلکه لازم است علم را به ثروت تبدیل کنیم تا سرمایه ها هدر نرود.

وی اضافه کرد: امروزه صدها مقاله علمی داریم، اما باید آنها به محصول تبدیل شود و منطقی نیست این همه سرمایه گذاری در تولید علم در آرشیوها بماند و به محصول تبدیل نشود.

کمالوندی یادآورشد: تولید علم ما ۱۸ برابر متوسط جهانی است، اما در تولید محصول و ثروت عقب هستیم و مقالات برای ما در توسعه تاثیر زیادی نداشته است.

وی بیان کرد: پارک های علم و فنآوری می توانند کمک کنند تا مقاله ها و دانش تولید شده به ایده و محصول و در نهایت به ثروت تبدیل شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران افزود: پارکهای علم و فنآوری به عنوان مرکز کارشناسی باید ایده ها را مانند جنین های بارور شناسایی کنند و سپس بستر تبدیل آنها به ثروت و محصول را مهیا کرده و این حرکت را به یک دیپلماسی قوی و اثرگذار در کشور تبدیل کنند. در قزوین هم با احداث این ساختمان فضای بسیار مناسبی برای محققان ایجاد شده که باید مورد حمایت قرار گیرد.

کمالوندی یادآورشد: دکتر صالحی خدمات ارزشمندی به علم و دانش کشور ارائه کرده و نامگذاری این ساختمان به نام ایشان تجلیل از خدمات انسان والامقامی است که باید نامش در کشور یادگار بماند. دکتر صالحی از نظر اخلاقی بسیار شایسته هستند و زنده نگهداشتن یادشان وظیفه ای اخلاقی است.

منبع: مهر

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای قدرنیوز محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.